Utánpótlás szakmai vezetőnk értékelte az elmúlt félévet

Csáki Tamás segítségével tekintünk vissza a CISE utánpótlás csapatainak őszi idényére.

„A 2024-2025-ös évad őszi szezonjának edzéseit július utolsó hetében kezdtük meg, amelyek december első hetéig tartottak. A közötte eltelt négy és fél hónap minden korosztály számára sűrű és eseményekkel teli időszakot hozott. Értékelésemet alapvetően három részre osztanám.”

Szeretném elsőként kiemelni, amiről általában kevesebb szó esik: az operatív részt. A klubon belüli hatékony kommunikáció zökkenőmentesebbé tette a mindennapi munkát, így az egyesületnél dolgozó személyek egymás közötti kapcsolattartása, a rendkívül sokrétű és összetett feladatok megoldásának egyik alappillére volt. A sokszor háttérben tevékenykedő, utazásokért, edzés- és mérkőzés szervezésekért felelős munkatársak, Nagy Dávid és Gönczi Zoltán voltak a biztosítékai, hogy egyesületünk logisztikai, adminisztrációs és háttérfeladatai rendezettek legyenek, valamint, hogy a klubban dolgozó edzőknek elsődlegesen csak a szakmai munkával kelljen foglalkozniuk. Az értékelés második része, amely a leglátványosabb egy klub életében, az a szakmai munka és az eredményesség. A nyár folyamán megoldandó feladatot jelentett három távozó edzőnk pótlása, akik helyett négy ambiciózus edzőt sikerült egyesületünk munkájába bevonni. A gyereklétszámaink növekedésével sikerült tiszta korosztályokat kialakítani a gyerekszekciónkban (U7-U13) a felső korosztályokban pedig a tavalyi évhez képest eggyel több, azaz négy nagypályás csapatot tudtunk indítani. A csapatainknál folyó szakmai munka és eredményesség sikeressége elsősorban a játékosok egyéni fejlődésében mérhető, hiszen az utánpótlásra úgy tekintünk, mint az egyéni képzés fő színtere. A legtöbb esetben igyekeztünk játékosaink számára megtalálni azt az optimális ingert, amely számukra a legnagyobb fejlődési lehetőséget biztosítja, nem pedig az adott csapat sikerességét vagy éppen eredményességét helyeztük előtérbe. Szeretnénk olyan gondolkodásmentén nevelni a nálunk játszó gyerekeket, hogy bárki ellen lépnek pályára, mindig megmaradjon a kezdeményezőkészségük, vállalják fel egyéniségüket és ne féljenek a hibától vagy kudarctól. Tekintsenek úgy egy-egy sikertelen döntésükre vagy hibás technikai kivitelezésükre, mint tapasztalat szerzés, amely következményeként még magasabb szintre fogják magukat emelni. Jó úton járunk az edzői stábbal a labdarúgás azon szegmensében, hogy a gyerekek igyekezzenek alapelvek mentén gondolkodni, értsék meg a játék alapvető összefüggéseit és ezek mentén értékeljük az edzésen vagy mérkőzésen nyújtott teljesítményüket. A tabellán elfoglalt helyezés mindig csak az okozat kell, hogy legyen a folyamatosan fejlődő játékminőség eredményeképpen. Nagyon jó mérce az egyesület számára, hogy 20 olyan utánpótlás játékosunk van, akik állandó jelleggel egy korosztállyal feljebb játszanak. A nyáron négy játékos igazolt tehetségközpontba vagy akadémiára tőlünk, valamint további nyolc olyan játékos szerepel nálunk, akik szintén TK vagy akadémiák látókörében vannak és folyamatosan tesztelik őket.

A tavalyi évhez hasonlósan ismét szakmai napnak adott otthont egyesületünk, amelyen a Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint a Hajdú-Bihar Vármegyei szakmai vezetők vettek részt egy egész napos továbbképzés keretein belül. A Grassroots klubok versenyeztetése, valamint a tehetséges játékosaik nyomon követése is folyamatos. Az ősszel négy U7-es és U9-es fesztivált szerveztünk, öt U11-es tornán vettek részt a D-s szintű klubok, valamint hat kiválasztóedzést bonyolítottunk le a körzeti csapataink legügyesebb játékosainak, ezt kibővítve egy kétnapos Grassroots táborral. A téli körzeti teremtorna szezon lebonyolítása is folyamatos, hiszen már két U9 és U11-es téli körzeti teremtornát rendeztünk eddig. Az ősszel elkezdődtek az U12-es és U13-as körzetközponti regionális válogatott keretek kialakítása, és a tavalyi évhez hasonlóan a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei KK válogatottba az idén is szép számmal tudtunk játékosokat delegálni.

Csapatainkról egy-egy pozitív gondolatot szeretnék megfogalmazni, amelyeket az ősz folyamán tapasztaltam velük kapcsolatba és ezek az észrevételek mindenféleképpen megsüvegelendők. U7-es korosztályunk kialakítása folyamatos és az Intézményi Bozsik program, valamint a VLA-val együttműködésben a három hetente tartott ovifoci kiválasztó alkalmával egyre több mozgásügyes gyereket találunk meg és vonzunk be legkisebb korosztályunkhoz. Az idén először tudtunk tiszta korosztályt indítani U8-ban, amely csapat tagjai szép számmal vannak jelen edzéseken, valamint a körzeti tornákon egyre bátrabban mérkőznek meg U9-es ellenfeleikkel. Az U9-es csapatunk rendszeresen vesz részt körzetközponti tornákon, ahol a pályára lépő gyerekek a korosztály legfontosabb technikai elemeit, a cseleket és labdavezetést nagyon jó minőségben alkalmazzák és egyre tudatosabban hoznak önálló döntéseket. Az U10-es korosztályunk létszáma növekedett véleményem szerint a legdinamikusabban az ősz folyamán, valamint kiemelendő, hogy 2 nemzetközi tornán is részt vettek ebben a félévben, illetve U11-es körzetközponti tornákon is megmérették magukat több alkalommal. Az U11-es csapatunk túl van első ottalvó tornáján, az U11-es KK tornákon véleményem szerint nagyon-nagyon jó játékminőséget képviselnek és említésre méltó, hogy az U12-es bajnokságban lejátszották első 8+1-es bajnoki mérkőzésüket is. Az U12-es csapatunk bajnoki mérkőzéseik jelentős részén nagy dominanciát mutattak, valamint ez egyenesen arányos volt a kidolgozott helyzetek számával is, amit hétről hétre kiegyensúlyozottan tudtak bemutatni. U13-as csapatunk kiemelkedő egyéni kvalitású játékosokkal rendelkezik, akik az ellenfelek által nyújtott nagy nyomás ellen is rendkívül alacsony hibaszázalékkal tudnak labdát kihozni. U14-es korosztályunk a félévkor 1. helyen vezeti a bajnokságot, azonban számomra még értékesebb ez az eredmény úgy, hogy 6 fő U13-as korú játékos játszik fel állandó jelleggel ebbe a csapatba. U16-os csapatunk teljesítményében dicsérendő, hogy egy olyan bajnokságban szerepelnek és játszanak jól mérkőzésről mérkőzésre, ahol az ellenfelek nagyrésze időseb tőlük, hiszen ezen korosztályunk 60%-a 1 vagy 2 évvel fiatalabb ellenfeleinél. U17-es csapatunk folytatja tavalyi jó szereplését, hiszen vezeti a saját bajnokságát úgy, hogy az U19-es csapatba rendszeresen feljátszik minden fordulóba több 2008-as születésű játékos. Az U19 a nyáron nagy vérátömlesztésen esett át, viszont az újonnan érkezőkkel és az U17-ből feljátszókkal a féltávnál dobogón tudnak telelni és bízom benne, hogy minél több játékos tud majd a tavasz folyamán a felnőtt csapatunk ajtaján kopogtatni.

Értékelésem harmadik része talán az egyik legfontosabb szegmens, az pedig nem más, mint a szülők feltétlen és önzetlen segítsége, akik nélkül nem tartanánk ott, ahol jelenlegi utánpótlás képzésünk tart. Köszönjük eddigi támogatásaikat, valamint mindenkinek a hozzáállását, akik a CISE-nagycsalád tagjainak folyamatos fejlődését és hatékony működését segítették!